Od dnia 19.05.2023 obowiązuje nowy regulamin.
FILTROWANIE wyczyść filtry ×
Kolor

PREZENT DLA OTAKU

Pomysł na prezent dla otaku – oto kategoria, w której znajdziesz niekończące się inspiracje prezentowe dla miłośników mangi, anime i kultury japońskiej. Podpowiemy, jaka koszulka z japońskim napisem spodoba się fanowi najnowszych animacji z Kraju Kwitnącej Wiśni. Znajdziemy niszowe podarunki dla fujoshi lub weeaboo i oryginalne akcesoria dla miłośników cosplayu. Nie zapomnimy też o prezentach w stylu kawaii – od bluz z nadrukami po piórniki, czapki, kubki i barwne akcesoria. Skompletuj własny zestaw prezentowy dla otaku na urodziny, imieniny i dowolną okazję, którą warto celebrować. Zaczynasz swoją przygodę ze światem japońskiej popkultury? Zapraszamy do centrum mangi i anime w sklepie Originto. Pomożemy Ci złapać "japońskiego bakcyla" i wciągnąć do świata azjatyckich inspiracji. Z nami poznasz znaczenie haseł najpopularniejszych, japońskich nadruków i dowiesz się, którymi tytułami mang oraz anime warto się zainteresować.
Filtruj

Wybrane opcje:
  • Prezent dla otaku
  • Dla hobbysty

Prezent dla otaku

 

Kim jest otaku?


Otaku (jap. おたく) to w języku japońskim „fan”, „hobbysta”, „pasjonat” lub „zapaleniec”, a sam termin odnosi się do szerokiego grona zainteresowań. Otaku może pasjonować się militariami, nowymi technologiami, literaturą lub motoryzacją. Przypisanie tego terminu fanom mangi i anime nastąpiło w latach 80., wraz ze wzrostem popularności branży komiksowej i krystalizowaniem się różnych subkultur.

Termin „otaku” był w Japonii dość długo naznaczony negatywnymi skojarzeniami. Bycie fanem mangi, anime czy idola muzycznego postrzegano jako mało produktywną alternatywę dla tradycyjnego stylu życia. Otaku traktowano jako osoby, które dobrowolnie decydują się na wyjście poza „bezpieczne” ramy społeczne. Skrajny przykład społecznej izolacji, polegający na całkowitym zamknięciu się w domu w celu oddania się ulubionemu hobby określa się do dziś mianem „hikikomori” (jap. ひきこもり).

Na szczęście dla młodszego pokolenia, od początku latach 90. ta perspektywa stopniowo zaczęła się zmieniać. Fanów mangi i anime zaczęto cenić nie tylko za oddanie swojemu hobby, ale także za stały, finansowy wkład w działalność wydawnictw oraz studiów animacyjnych. Obecnie umiejętne podtrzymywanie aktywności bazy fanów może przesądzić o popularności i sukcesie finansowym dowolnego, animowanego tytułu. Wierna, aktywna grupa otaku, zainteresowana kupnem gadżetów sygnowanych marką danego anime, stoi za sukcesem takich tytułów jak m.in. „Attack on Titan”, „One Piece” czy „Sword Art Online”.

W kulturze zachodniej termin “otaku” ma znaczenie neutralne i oznacza „fana mangi, anime lub kultury japońskiej”. Otaku tworzą własną, zróżnicowaną subkulturę, którą można dodatkowo podzielić m.in. na fanów określonych podkategorii anime (mecha, shoujo, yaoi), gatunków mang czy zbieraczy gadżetów (np. kolekcjonerów figurek animowanych bohaterów). W zachodniej popkulturze utarł się także stereotyp nie-japońskiego fana kultury japońskiej, czyli weeaboo lub weeb. Tym jednoznacznie negatywnym sformułowaniem określa się zazwyczaj fana obsesyjnego, który poświęca się całkowicie swojemu, japońskiemu hobby.


Oto kategoria z upominkami dla otaku (jap. おたく), mieszcząca w sobie oryginalny asortyment gadżetów, modnych ubrań i koszulek z japońskimi napisami. Czyli wszystko co najlepsze dla tych, którzy pasjonują się japońskim językiem, animacją i szeroko rozumianą popkulturą. Wbrew pozorom, znalezienie idealnego podarunku dla otaku nie jest łatwym zadaniem. Fani mangi i anime mają swoje własne - często mocno sprecyzowane – zainteresowania i fascynacje.

Przed wyborem prezentu dla znajomego, koleżanki czy rodzeństwa, warto mieć pewność, że znamy upodobania drugiej osoby – ulubione gatunki, tytuły, preferencje. Ułatwiony wybór mają z pewnością osoby, które dzielą ze znajomymi podobną pasję np. kolekcjonowanie kubków, przypinek czy T-shirtów z określonym motywem (np. koszulki neko). Brak rozeznania odnośnie ulubionych tytułów osoby obdarowanej nie musi być jednak problemem. W Prezent Simple znajdziemy szereg uniwersalnych gadżetów, nawiązujących do kultury mangi & anime. Pozostaje pytanie: co wybrać?

Oryginalne koszulki dla otaku


Fandom mangi i anime to zróżnicowane środowisko. Mówiąc krótko: ilu fanów, tyle upodobań i tyleż pomysłów na oryginalne, niszowe prezenty. Poszukiwanie ciekawej koszulki dla otaku warto rozpocząć od wyboru jednego wzoru. Zachęcamy do sprawdzenia kompletu dostępnych wzorów i napisów, uzupełnianych wciąż o nowe grafiki. W Prezent Simple znajdziesz szeroki wybór projektów nadruków, nawiązujących do różnych kategorii tematycznych (bohaterów, stylów gatunkowych, japońskich powiedzonek itp.).

Kawaii, neko, tsundere, senpai, yaoi, fujoshi – kojarzysz przynajmniej jeden z przytoczonych terminów? Podpowiemy Ci, jak skompletować zabawny zestaw upominkowy dla miłośnika określonej tematyki. Wybierz wzór, znajdź idealny T-shirt ze śmiesznym nadrukiem lub ciepłą bluzę, wybierz kolor i odpowiedni rozmiar. Prezent możesz uzupełnić o dowolny gadżet – czapkę, kubek, piórnik, podkładkę pod myszkę – z podobnym lub zupełnie odmiennym wzorem nadruku.

 

 

Prezent Simple – bestsellerowe wzory nadruków dla otaku. Czy znasz je wszystkie?

 

Słownik japońskich słówek:


Interesujesz się językiem japońskim i zastanawiasz się nad znaczeniem niektórych słów w tym języku? Poniżej znajdziesz słowniczek z którego dowiesz się co oznaczają popularne wyrażenia używane w popularnych ekranizacjach anime oraz mangi. A więc, zaczynajmy:

HASŁO/NADRUKZNACZENIE
Senpai „starszy kolega”
Baka „głupek, głupiec”
Bijin „piękna kobieta”
Waifu/Waifu material „żona”, „dobry materiał na żonę”
Nani?/Nani the fuck? „co?”, „słucham?!”
Sugoi „wspaniałe, fantastyczne”
Kawaii „miłe, słodkie, urocze”
Daijoubu „wszystko w porządku”, „będzie dobrze”
Hontou-ni? „naprawdę? doprawdy?”
Ai shiteru „kocham cię”
Kinishinai „nie martwię się”, „nie zależy mi”, „mam to w nosie”
Ganbatte! „powodzenia!”, „dasz radę!”
Ichigo „truskawka”
Nihon ga suki desu „kocham Japonię”
Neko ga daisuki „kocham koty”
Koohii daisuki „kocham kawę”
Fujoshi „fanka boy’s love”, „fanka yaoi”
Omae wa mou shindeiru „jesteś już martwy!” (nawiązanie do memów z popularnego anime “Hokuto no Ken”)

Jaki prezent dla fana mangi i anime?


Koszulki z nadrukiem to oczywiście nie wszystko, co mamy do zaoferowania. W naszym sklepie znajdziesz ogromny wybór akcesoriów i gadżetów, które idealnie sprawdzą się jako prezent na urodziny, imieniny, Walentynki czy Dzień Chłopaka. Przeglądając dostępne kategorie produktów wyszukasz m.in. oryginalne torby z nadrukiem, plecaki japońskie, bawełniane torby zakupowe, fartuchy kuchenne a nawet czapki zimowe.

Co wybrać? Jeżeli szukasz sympatycznego podarunku dla przyjaciółki, sprawdź nasze maseczki i pudełka śniadaniowe. Potrzebny upominek dla chłopaka, fana anime? Przeglądaj dostępne wzory nadruków na czapki, worki gimnastyczne, podkładki pod myszki i etui do iPhone’a. Zadbaliśmy o to, aby wybór był na tyle duży, by dostępny asortyment można było zestawiać w oryginalne komplety prezentów dla otaku.

Kawaii akcesoria – co wybrać?


Kochamy sympatyczne akcesoria spod znaku „kawaii” i wiemy, jak podrzucić ciekawe inspiracje dla fanów i fanek tej kategorii. W Prezent Simple znajdziesz coś dla młodszych i starszych miłośników „słodkich” akcesoriów. Wśród ubrań z motywem kawaii znajdują się m.in. bluzki na typu unisex, bluzy damskie i męskie z nadrukiem, bluzy z kapturem, T-shirty, koszulki męskie typu v-neck, ale też dziecięce body i bluzy bejsbolówki. Dla młodszych miłośników kawaii akcesoriów mamy szkolne zestawy – piórniki, torby na ramię, plecaki i oryginalne pudełka śniadaniowe. Nieco starszym polecamy zabawne akcesoria do domu (fartuchy z nadrukiem, poszewki), pracy i do biura (kubki, podkładki, zapalniczki metalowe). Przy wyborze idealnego prezentu dla otaku ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. My zapewniamy produkty doskonałej jakości, które będą sympatyczną pamiątką przez najbliższe lata.

 

 

 

Słownik otaku, czyli jakich wzorów i kategorii szukać?

 

Gatunek anime/mangi

shoujo W dosłownym znaczeniu “dziewczynka”. Gatunek mangi lub anime dla nastoletnich dziewcząt, skupiający się wokół tematyki szkolnej, dorastania i pierwszej miłości.
shounen Manga i anime dla nastoletnich chłopców. W tej kategorii mieszczą się głównie klasyczne przygodówki, opowieści z podgatunku mecha oraz historie w klimatach sci-fi lub fantasy.
josei Podgatunek mangi i anime dla dorosłych kobiet. Zazwyczaj są to opowieści realistyczne, z wątkami romantycznymi, traktujące m.in. o rodzinie i przyjaźni.
seinen Podgatunek mangi i anime dla młodych, dorosłych mężczyzn.
ecchi Ogólna kategoria animacji i komiksów o tematyce erotycznej.

Manga i anime/charakter postaci

tsundere W uproszczeniu: „złośnica”. Najczęściej postać kobieca o silnym, wyrazistym charakterze i pasywno-agresywnym sposobie bycia, dominująca nad pozostałymi bohaterami. W miarę rozwoju akcji zmienia swoje podejście na przyjazne i otwarte.
yandere Bohaterka pozornie skryta, o łagodnej osobowości, „cicha woda”. Pod wpływem silnych emocji – np. zazdrości – lub okoliczności zaczyna przejawiać zachowania agresywne.
dandere Postać cicha, małomówna, skrajnie nieśmiała i wycofana społecznie, błędnie uchodząca za „oschłą”.
himedere „Księżniczka” – typ postaci kobiecej, osobowość urocza, ale egoistyczna; przyzwyczajona do bogactwa i wymagająca specjalnego traktowania.
bishoujo „Ślicznotka” – piękna, urocza bohaterka mangi, anime lub gry. Standardowy typ postaci w kategorii „kawaii”.
bishounen „Piękny chłopiec”, „przystojny mężczyzna” – męski odpowiednik „bishoujo”, który również może być odbierany jako element estetyki „kawaii” („słodki, uroczy”).
youkai Stwory nadprzyrodzone – szeroka kategoria fantastycznych postaci (zjaw, potworów), najczęściej pochodzących z japońskiego folkloru.
chibi Jeden ze sposobów prezentacji postaci w mandze, anime lub grze – połączenie karykatury i stylu „kawaii” np. postać z dużą głową i małym korpusem.

Hasła powiązane z Japonią

otaku W ogólnym, neutralnym znaczeniu „fan mangi, anime i japońskiej kultury”. W znaczeniu kolokwialnym „ekscentryk, dziwak, zapaleniec”.
senpai „Starszy kolega” – w mandze/animacji określenie o podwójnym znaczeniu, dotyczące zazwyczaj obiektu sympatii bohatera lub bohaterki. Często osoba, o względy i uwagę której zabiega dana postać.
sensei „Nauczyciel”, ale i „mistrz, autorytet”.
weaboo Pejoratywne określenie osoby, która nie jest pochodzenia japońskiego, ale przesadnie fascynuje się kulturą japońską/azjatycką. Kolokwialnie o zachodnich fanach mangi i anime.
waifu Od ang. wife: „żona”. Humorystyczne określenie ulubionej, kobiecej postaci z mangi lub anime, czyt.: „bohaterka idealna”, „ulubienica”, “żonka”.
oneesan/oniisan Siostra/brat – także jako typ postaci, która wymaga szczególnego traktowania np. opiekuńczości.
kawaii Czyli „coś słodkiego, uroczego, przyjemnego dla oka” – hasło odnoszące się zarówno do osób, jak i przedmiotów.
moe „Słodkie, niewinne, urocze” – hasło powiązane najczęściej z kobiecymi bohaterkami mangi lub anime, często łączone z kategorią „kawaii”.

 

Centrum mangi


Solidnym źródłem upominkowych inspiracji dla młodszych i starszych otaku może być centrum mangi i anime w sklepie Originto. Znajdziesz w nim nie tylko recenzje mang i anime, ale i ciekawe treści dotyczące gadżetów będących obiektem pożądania fandomu. Ciekawym wiedzy polecamy nasz słowniczek dla otaku i materiały do nauki języka japońskiego.

Ps. wiemy też, gdzie kupić japońskie maseczki w stylu kawaii...



Zamaskowany trend powraca: maseczki anime dla otaku

Sklepy anime w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem fanów japońskiej mody. Stale popularne są koszulki z japońskimi napisami, ale kupujący coraz częściej pytają o „maseczki w stylu kawaii”. Pomijając oczywiste względy praktyczne, trend na stylizacje z maseczkami nawiązuje wprost do azjatyckiej mody streetwear. Japończycy cenią sobie prywatność i anonimowość, a maseczka w pewien symboliczny sposób wyznacza granice ich interakcji społecznych. Dotyczy to szczególnie ludzi młodych i przedstawicieli różnych subkultur młodzieżowych. Czarne maseczki w stylu kpop nawiązują wprost do trendów modowych, wywodzących się ze środowiska koreańskich idoli muzycznych. Trend kawaii jest z kolei szczególnie widoczny w modelach maseczek dla kobiet i dzieci. Nikogo nie dziwi wzór maseczki z pyszczkiem zwierzęcia czy intensywnie dekoracyjny, barokowy nadruk w stylu gothic lolita. Maseczki zobaczymy też na konwentach, w precyzyjnie zaprojektowanych strojach bohaterów anime – od zamaskowanych ninja po antybohaterów w wymyślnych kostiumach.

W Prezent Simple udostępniamy autorskie wzory maseczek w szerokiej gamie stylistycznej m.in. kawaii, pastel goth i neko. Fanom modowych akcesoriów przypominamy, że maski anime nie spełniają funkcji ochronnej. Nasze modele maseczek polecamy na prezent dla otaku, jako uzupełnienie stroju na cosplay lub odważny dodatek do stylizacji casualowej.

Ładowanie...