harajuku

Harajuku to słynna, tokijska dzielnica, mekka otaku i fanów ekstrawaganckiej mody ulicznej. Miejsce znane także wśród fanów cosplayu – to właśnie tutaj odbywają się najciekawsze prezentacje autorskich kostiumów, inspirowanych m.in. stylem bohaterów japońskich animacji.

Obszar Harajuku usytuowany jest pomiędzy słynną stacja Shibuya a stacją Yoyogi. Miejscem szczególnego zainteresowania fanów shoppingu jest ulica Takeshita, na której znajdują się niezliczone butiki z ekstrawaganckimi ubraniami w rozmaitych stylach. W tym miejscu japońska młodzież i fani cosplayu mogą zaopatrzyć się w różnego typu modowe akcesoria. Harajuku to mekka ekscentryków i fanów najnowszych trendów modowych. Jest to także jedyny w swoim rodzaju „wybieg mody” – miejsce idealne do prezentacji własnych pomysłów na cosplay. Wśród przechodniów zobaczymy m.in. dziewczęta noszące stroje w stylu gothic lolity, fanów ubrań w stylu punk i przedstawicieli japońskich subkultur. Kilka lat temu wielką furorę zrobił styl ganguro – jego przedstawicielki wyróżniały się mocną, sztuczną opalenizną, pastelowym makijażem oczu i fantazyjnymi perukami.

Styl Harajuku w modzie wyróżnia się zabawą fasonami, fantazyjną kolorystyką oraz dość dużą swobodą w doborze akcesoriów. Fani stylu chętnie łączą akcesoria spod znaku „kawaii” z elementami tradycyjnych japońskich ubrań i ubraniami w stylu zachodnim. Dodajmy do tego nawiązania do designerskich marek, ubrań spod znaku streetwear czy stylu rockowego. Powstaje kolorowy, abstrakcyjny misz-masz modowy, któremu nie da się jednak odmówić pewnego uroku i wysokiego poziomu dekoracyjności.