manga

Manga – w języku japońskim „szkic, rysunek” lub „karykatura” – to japoński komiks, obejmujący kilkanaście podkategorii tematycznych. Charakterystyczną cechą mang jest stylistyka kawaii – czyli przedstawienie bohaterów jako „uroczych” lub wręcz udziecinnionych (duże oczy, dziecięca twarz, kolorowe włosy).

Manga czerpie też ze stylistyki karykatur, wyolbrzymiając charakterystyczne cechy bohaterów. „Słodkiemu” stylowi prezentacji bohatera towarzyszy zazwyczaj realizm w przedstawieniu tła. W większości mang krajobrazy, budynki i przedmioty codziennego użytku są rysowane w sposób realistyczny, wysoce szczegółowy, z zachowaniem właściwych proporcji. W kulturze otaku manga zajmuje kluczowe miejsce, głównie jako niewyczerpane źródło potencjalnych scenariuszy do anime. Mangowi bohaterowie często trafiają na wielki ekran, podbijając serca rodzinnej i zachodniej publiczności (Shingeki no Kyojin, Naruto, Sailor Moon). Ogromną popularnością cieszą się też wszelkiego typu gadżety, akcesoria i koszulki z motywami z mangi lub anime.

Z myślą o fanach japońskiego komiksu oznaczyliśmy specjalnym tagiem wszystkie produkty i wzory, nawiązujące do mangi. Miłośnikom tematu polecamy szczególnie koszulki z japońskimi napisami i kubki w stylu kawaii.