neko

Neko czyli „kot, kotek” to zwierzę szczególnie lubiane w Japonii (i nie tylko…). Zgodnie z japońską tradycją kotom przypisywano właściwości ochronne lub wręcz magiczne. Sympatyczne futrzaki traktowano jako nieodłączny element domowego gospodarstwa. Kot myjący się łapką to tradycyjny symbol przywoływania osoby lub dobrego losu, odczytywany jako zachęta do wejścia do domu, gospody lub świątyni. Dziś „maneki-neko” („kot zapraszający”) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli kultury japońskiej, dostępny najczęściej pod postacią figurek ceramicznych. Maneki neko ustawiony przed sklepem ma przyciągać gości, zapewniać pomyślność i powodzenie w finansach.

Japońskie koty mają też swoją mroczną stronę. Wierzono, że kapryśne zwierzęta mogą zmieniać swoją formę i stawać się potworami o magicznych zdolnościach (bake neko – „magiczny stwór”, „kot potwór”).

W świecie mangi i anime koty spełniają zazwyczaj rolę estetyczną, doskonale oddając stylistykę kawaii. Urocze kotki to także jeden z najpopularniejszych motywów dekoracyjnych na gadżetach dla dzieci i dorosłych. Któż z nas nie kojarzy marki Hello Kitty? Na uwagę zasługuje też specyficzny, koci motyw, związany z kategoriami animowanych postaci. Mowa o „neko mimi”, czyli bohaterach o ludzkiej postaci, przedstawianych w wersji z kocimi uszami.

Darmowa dostawa
od 200 zł
Szybka wysyłka
Doceniona jakość