Kto przynosi prezenty?

Kto przynosi prezenty pod choinkę w różnych regionach Polski?

 

Święty Mikołaj, Gwiazdor a może Dziadek Mróz ze Śnieżynką? Wątpliwości co do tego, kto przynosi świąteczne upominki pojawiają się co roku, w okolicy Wigilii. Sprawdźmy zatem, jakich darczyńców możemy się spodziewać w różnych częściach Polski.

 

Święty Mikołaj – biskup Miry czy mieszkaniec Laponii?


Święty Mikołaj to postać, która w Polsce zdecydowanie zdominowała okołoświąteczną tradycję. Na Zachodzie kojarzony głównie z postacią rubasznego, ale przyjaznego starca w powozie z reniferami. W Polsce jest to postać, która przejęła niejako obowiązki PRL-owskiego Dziadka Mroza. Święty Mikołaj jako dawca podarunków (głównie dla dzieci) to obecnie tradycja ogólnopolska, będąca połączeniem chrześcijańskich wierzeń (postać hojnego biskupa z Miry) z wpływami popkultury – tu kłania się sędziwy Santa Claus, utrwalony m.in. w reklamach Coca Coli.

Co ciekawe, nie jesteśmy zgodni co do tego, czy prezentami należy obdarowywać się w Wigilię Bożego Narodzenia, czy raczej w Dzień Świętego Mikołaja. Najczęściej stosujemy rozwiązanie polubowne, czyli drobne upominki dla dzieci na 6 grudnia („mikołajki” w szkołach i w pracy) oraz bardziej okazałe prezenty dla całej rodziny, składane pod choinką.

Lokalna konkurencja, czyli kto zastępuje Mikołaja?

 

Kim jest wielkopolski Gwiazdor?


Gwiazdor to druga pod względem popularności postać, kojarzona z tradycją świątecznych upominków. Obszar działalności? Głównie Wielkopolska, Pomorze i Kaszuby. Gwiazdor – niesłusznie mylony z Mikołajem – wywodzi się z tradycji kolędowania. Zadaniem tej postaci – ubranej zazwyczaj w pasterski kożuch i futrzaną czapę – było noszenie gwiazdy betlejemskiej i przewodzenie orszakowi kolędników. Dary, wręczane przez Gwiazdora domownikom, mają zapewnić im szczęście i powodzenie przez cały, kolejny rok.

Dary Dzieciątka


Wśród lokalnych, świątecznych „darczyńców”, przynoszących podarunki najmłodszym, pojawia się też Dzieciątko, utożsamiane z małym Jezusem. Ten zwyczaj jest kultywowany m.in. na Śląsku. Kto wie, czy nie zapożyczyliśmy go od naszych sąsiadów? W Czechach, zamiast świętego Mikołaja prezenty dzieciom wręcza nie kto inny a właśnie Ježíšek (“Jezusek”).

Małopolski Aniołek


Aniołek jako główny “dostawca” prezentów to zwyczaj spotykany rzadko, głównie na terenie Małopolski. W tradycji ogólnopolskiej jest to postać wspomagająca działalność świętego Mikołaja i pomagająca w rozdawaniu prezentów. Aniołek towarzyszy też kolędnikom, ale zamiast podarunków przekazuje domownikom świąteczne i noworoczne życzenia.

Dziadek Mróz, czyli powiew Wschodu


Dziadek Mróz (ros. Дед Мороз) i towarzyszące mu Śnieżynki – w Polsce dziś obecni raczej jako historyczna ciekawostka – to pozostałość po świeckich tradycjach czasu PRL-u (tradycja zapożyczona ze Związku Radzieckiego). Starsi być może pamiętają zabawy mikołajkowe, urządzane przez zakłady pracy. Najbardziej pożądane prezenty? Pomarańcze, banany i czekolada marki Wedel. Upominki, zapakowane zazwyczaj w foliowy worek lub reklamówkę, wręczano głównie dzieciom. Pod choinkę kładziono drobne, ale praktyczne prezenty – kosmetyki, skarpetki, słodycze i owoce. Dziś Dziadek Mróz został skutecznie wyparty przez świętego Mikołaja a Śnieżynki w kożuszkach zastąpiono elfami, ubranymi w czerwono-zielone stroje.

Darmowa dostawa
od 200 zł
Szybka wysyłka
Doceniona jakość