Wiersze i dedykacje

O celebrowaniu urodzin – prezenty, wierszyki na urodziny i przygotowanie dedykacji

 

Jedna z najpopularniejszych, rodzinnych uroczystości, celebrowana pod każdą szerokością geograficzną i w każdej kulturze. Na czym polega wyjątkowość urodzin? Czego najczęściej życzymy solenizantom i jak wybrać sympatyczny, ale niebanalny prezent?


wiersz na urodziny

Wokół urodzin


Podobno były celebrowane już w starożytnym Egipcie i w Persji. Uroczyście obchodzono je także w antycznym Rzymie. W czasach średniowiecznych popularne były raczej wśród zamożnych mieszkańców miast, którzy mogli pozwolić sobie na wyprawienie hucznego przyjęcia. Główny przysmak? Mięso. W większości kultur dużą wagę przywiązywano szczególnie do dnia, wyznaczającego przejście w dorosłość.

Urodziny – bo o nich mowa – to obecnie najpopularniejsze święto rodzinne. Bogato udekorowane ciasto, zdmuchiwanie świeczek, wypowiedzenie (lub wymyślenie) życzenia przez solenizanta i urodzinowe prezenty od najbliższych – to zwyczaje o zasięgu „globalnym", obecne w każdej kulturze. Różnie możemy za to obchodzić urodziny o specjalnym charakterze, czyli np. pierwsze urodziny dziecka lub jego wejście w dorosłość.

Wybrane ciekawostki, związane z obchodzeniem urodzin:

 

Korea Wyjątkowo uroczyście obchodzi się pierwsze urodziny dziecka. W trakcie ceremonii dol maluch, ubrany w tradycyjny, koreański strój (dol-bok) jest umieszczany na suto zastawionym stole, na którym znajdują się m.in. potrawy i symboliczne przedmioty (pieniądze, ciasteczka ryżowe, zestaw do kaligrafii), mające przynosić szczęście.
Kraje Ameryki Łacińskiej, Hiszpania, Portugalia W szczególny sposób obchodzi się 15 urodziny dziewczynek. Na cześć solenizantki (hiszp.: quinceañera = „piętnastolatka"), ubranej w suknię balową i diadem, odprawia się uroczystą mszę a potem wielkie, rodzinne przyjęcie. Zgodnie z tradycją nastolatce towarzyszy orszak siedmiu chłopców i siedmiu dziewcząt.
Kraje hiszpańskojęzyczne Piniata (piñata), czyli rozbijanie ozdobnej kuli ze słodyczami w środku, to zwyczaj pochodzący z Ameryki Południowej i Środkowej, związany z tradycją Bożego Narodzenia. Obecnie także popularna atrakcja urodzinowa, szczególnie w Meksyku i krajach hiszpańskojęzycznych.
Australia, Nowa Zelandia Popularny przysmak urodzinowy, serwowany na przyjęciach dla najmłodszych to fairy bread, czyli biały chleb z masłem i kolorową, słodką posypką.
Dania Jeżeli w dniu 25 urodzin wciąż będziesz singlem, możesz liczyć na to, że rodzina i znajomi – zgodnie z tradycją – obsypią cię obficie cynamonem
Chiny Popularną potrawą, serwowaną solenizantowi w urodziny są smaczne, długie kluski (长寿面, chang shou mian). Aby mieć „długie i szczęśliwe życie" (oraz szczęście przez najbliższy rok) należy je koniecznie zjeść w całości, bez dzielenia na krótsze kawałki.

 

Jakie życzenia na urodziny?


Życzenia urodzinowe to kolejna, ogólnoświatowa tradycja, celebrowana niezależnie od kultury i lokalnych zwyczajów. Nasze potrzeby są podobne, niezależnie od tego, czy żyjemy w Nowej Zelandii, Hong-Kongu czy w Krakowie. Solenizantom życzymy zatem najczęściej „zdrowia, szczęścia, pomyślności, uśmiechu na co dzień i spełnienia marzeń". Dzieciom i nastolatkom przypominamy o „dobrych ocenach". W przypadku dorosłych nie zapominamy o „dobrych finansach", “pełnym portfelu" czy „rozwoju kariery". Nieco oklepana, ale wciąż popularna wersja życzeń urodzinowych to „zdrowia, zdrowia i jeszcze raz: pieniędzy".

Cytaty i wierszyki urodzinowe, czyli jak szukać inspiracji


W dobrym zwyczaju jest składanie życzeń wymyślonych przez siebie, spersonalizowanych, przemyślanych i zgodnych z charakterem uroczystości. Przyznajmy jednak uczciwie, że w praktyce wymyślanie oryginalnych życzeń może okazać się prawdziwą torturą… Szczególnie wtedy, gdy wymagane jest np. stworzenie oryginalnej dedykacji. W poszukiwaniu inspiracji możemy skorzystać ze stron z wierszykami urodzinowymi lub posłużyć się oryginalnym cytatem. Podrzućmy kilka przykładów:

Cytaty na urodziny mamy:

 

 • Klasycznie: Każdą inną ludzką miłość trzeba zdobywać, trzeba na nią zasługiwać pokonując stojące na jej drodze przeszkody, tylko miłość matki ma się bez zdobywania i bez zasług (Herman Auerbach)
 • … lub bardziej współcześnie: Macierzyństwo nie jest dla słabych duchem. Żaby w salonie, pokrwawione kolana i inwektywy od nastolatki nie są dla mięczaków (Danielle Steel)
 • Ludzie to zawsze dzieci swoich matek. Bez matki nie ma poety, nie ma bohatera (Maksym Gorki)

 

Cytaty na urodziny taty:

 

  • To nie biologia bowiem determinuje ojcostwo, lecz miłość (Kristin Hannah)
  • Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli (George Herbert)
  • Tata – pierwszy bohater syna, pierwsza miłość córki

 

Cytaty na urodziny przyjaciela:

 

   • Dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba (Platon)
   • Wierny przyjaciel potężną obroną,
    kto go znalazł, skarb znalazł.
    Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty
    ani równej wagi za wielką jego wartość.
    Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia

    (Syrach)
   • Czym dla ptaka są skrzydła, tym dla człowieka jest przyjaźń: unosi go ponad proch ziemi (Zenta Maurina Raudive)

 

Co kupić na urodziny? – inspiracje dla starszych i młodszych

 

W Prezent Simple wyznaczyliśmy kilka kategorii, które pozwolą Ci na szybkie znalezienie idealnych, urodzinowych upominków. Pod zakładką prezent na 18 urodziny" znajdziesz nasze propozycje zabawnych nadruków na koszulki i gadżety na 18-stkę. Być może spodoba Ci się kubek z oryginalnym nadrukiem („ 18 lat? W twoim wieku miałem 19 ")? Jeżeli planujesz stworzenie zestawu upominkowego, po wyborze nadruku zobaczysz dostępne produkty, z których możesz złożyć niebanalny podarunek.

W sklepie znajdziesz też propozycje oryginalnych upominków na tzw. okrągłe urodziny. Zastanawiasz się co kupić koledze na 30 urodziny? Szukasz koszulek z zabawnym nadrukiem dla czterdziestolatków? A może planujesz uroczyste przyjęcie dla sześćdziesięciolatka i potrzebujesz sympatycznej, oryginalnej pamiątki? Sprawdź koniecznie kategorie “dla hobbystów". Zobacz dostępne ubrania, modne akcesoria kuchenne i humorystyczne gadżety do biura. Z myślą o maksymalnym ułatwieniu procesu zakupu udostępniamy też możliwość zapakowania produktu w estetyczne pudełko ze wstążką . Jak widzisz, pomyśleliśmy o (prawie) wszystkim. Tobie pozostaje złożenie urodzinowych życzeń lub napisanie pięknej dedykacji.



Prezent Simple życzy wszystkiego dobrego!

Darmowa dostawa
od 200 zł
Szybka wysyłka
Doceniona jakość