Śmieszne toasty

Kilka słów o toastach

 

Toasty urodzinowe, weselne i biesiadne mają w Polsce długą i bogatą tradycję. Co warto o nich wiedzieć? Jak prawidłowo wznosić toast i o czym pamiętać przy układaniu przemowy?


Śmieszne Toasty

Krótka historia toastów


Uroczysta, podniosła wypowiedź na cześć gospodarza przyjęcia, solenizanta lub jubilata, zakończona często dowcipną dykteryjką – to najczęściej przytaczana, ogólna definicja toastu. W starożytności oddawano go głównie bogom (ulewając kilka kropel trunku na ziemię), w średniowieczu wznoszono w pierwszej kolejności za aktualnie panującego władcę i za ojczyznę. Czasy szlacheckie to rozkwit kultury biesiadnej: pito "z fantazją", wznosząc kwieciste toasty za gospodarza, damy, przyjaciół i sprzyjający los. Toast wznoszony ozdobnym kielichem lub czarką często kończył się widowiskowym rozbiciem kosztownego naczynia.

Popularne toasty urodzinowe i przyśpiewki biesiadne zostały też utrwalone przez naszych największych literatów: Jana Kochanowskiego, Reja, Mickiewicza, Sienkiewicza i Tuwima. Temu ostatniemu zawdzięczamy stworzenie humorystycznego "Polskiego słownika pijackiego", który do dziś inspiruje miłośników błyskotliwych przyśpiewek biesiadnych. Nie da się też nie wspomnieć o czasach PRL-u, który ma swój własny, specyficzny wkład w rozwój rodzimej “kultury biesiadowania".

Popularne toasty urodzinowe i biesiadne:

 

 • Tradycyjne toasty staropolskie: "Wypił! wypił! nic nie zostawił! Bodaj go, bodaj go Bóg błogosławił!" "Na frasunek dobry trunek!" “Wiwat gospodarz! Wiwat goście!"
 • "Kochajmy się!" (tzw. toast sandomierski) – tradycyjny toast, kończący staropolską ucztę, wypijany przed "strzemiennym".
 • "Zdrowie twoje w gębę moję!" (Julian Tuwim)
 • "My, co mamy mocne zdrowie jak skaut.
  Nie czeka nas głód, nie grozi nam aut.
  Pijmy wino za kolegów, których wciąż omija raut"
  (Agnieszka Osiecka)
 • Toasty współczesne:
  "A kto z nami nie wypije, tego we dwa kije"
  "Trzaśniem, bo zaśniem!"
  “Chluśniem, bo uśniem!"
  "Osoba godna pije do dna"
  "Wypijmy za mądrych rodziców naszych przyszłych dzieci"
 • Krótkie toasty w innych językach: "Cheers!" (ang.), "Prost!" (niem.), "Cin cin!" (wł.), "Kanpai!" (jp.), "Здоровье!" (ros.), "Salud!" (hiszp.)
 • Na koniec biesiadna inspiracja z klasyki literatury rosyjskiej:
  "– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata (...). Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus" (Michaił Bułhakow)

 

Jak prawidłowo wznosić toast?


Ta – wydawałoby się – prosta czynność jest obwarowana dość restrykcyjnymi zasadami savoir vivre’u. Co nie znaczy, że zawsze są one skrupulatnie przestrzegane… Otóż zgodnie z tradycją toast powinien być wznoszony jedynie winem lub szampanem (nigdy wódką!). W pierwszej kolejności honorujemy gospodarza przyjęcia, solenizanta, jubilata lub Młodą Parę. Co istotne, przemowa powinna być wysłuchana na siedząco, stoi jedynie osoba wznosząca toast. Sygnałem do powstania wszystkich gości jest dopiero moment podniesienia kieliszka przez mówcę. Należy unikać uderzania jakimkolwiek sztućcem w szkło kieliszka, w celu zwrócenia uwagi biesiadujących. Idealny toast urodzinowy, biesiadny lub weselny powinien być: krótki, treściwy i dowcipny. Ważne, by wypić tylko łyk trunku i odstawić kieliszek.

Sama przemowa powinna być błyskotliwa, przemyślana i subtelnie podkreślająca zalety solenizanta lub jubilata. Wszelkie improwizacje w tym temacie mogą zakończyć się gafą, o czym przekonał się m.in. George W. Bush, który w trakcie uroczystego toastu na cześć królowej Elżbiety II niechcący "postarzył" monarchinię o 200 lat…

Gadżety piwne i prezenty dla piwosza w Prezent Simple


Trunki to wdzięczny temat, często pojawiający się jako kluczowy element hasła lub grafiki na koszulce (“Dobry człowiek. Mimo, że niepijący"), gadżetach czy kuchennych utensyliach. Akcesoria z motywem piwa, wódki lub innego alkoholu pojawiają się też często w kontekście prezentów na 18 urodziny lub upominków na wieczór kawalerski.

Z myślą o tym sympatycznym motywie przygotowaliśmy zestaw grafik i haseł, które idealnie sprawdzą się jako ozdoba prezentu dla fana imprez i klasycznych biesiad. Szukasz humorystycznych podarunków dla piwosza? Potrzebujesz "prezentu z jajem" na Dzień Ojca, Dzień Dziadka lub na 18 urodziny kolegi? W Prezent Simple stworzyliśmy kilka kategorii, które mogą Ci pomóc w szybkim znalezieniu odpowiedniej inspiracji.

W pierwszej kolejności polecamy Ci zakładkę "prezent dla piwosza". Sprawdź też kategorie "urodzinowe". Zabawne nadruki o tematyce, związanej z biesiadą, imprezą i dobrą zabawą znajdziesz też w kategoriach "prezent dla szwagra" (“Pół litra jest dobre na dwóch, jak jeden nie pije") i "prezent dla śmieszka". Jesteśmy pewni, że precyzyjnie wybrany upominek wywoła uśmiech na twarzy każdego, dorosłego solenizanta :)

Darmowa dostawa
od 200 zł
Szybka wysyłka
Doceniona jakość