Święta bez stresu

Jak spędzić święta bez stresu? Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia to prawdziwe wyzwanie dla zapracowanej pani domu. Jak zaplanować menu, przygotować potrawy, posprzątać i zaopatrzyć się w prezenty dla bliskich. I jak w tym zabieganiu znaleźć czas dla siebie? Poniżej zostały zaprezentowane dwa kluczowe zagadnienia, dzięki którym ogarniesz przedświąteczny chaos, zaplanujesz i wykonasz wszystkie zadania oraz spędzisz miłe rodzinne święta razem z bliskimi.

Spotkania rodzinne w gronie najbliższych to wyjątkowy, pełen magii czas. Zebrani przy świątecznym stole goście i domownicy wspólnie celebrują posiłki, składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami. Święta to też czas refleksji i zadumy. W tym wyjątkowym czasie warto dać sobie i innym chwile wytchnienia od codziennego pędu. Jednak, aby było to możliwe, należy ustalić harmonogram prac przedświątecznych i punkt po punkcie wykonywać rozpisane zadania. Taki rozkład zajęć umożliwi wykonanie wszystkich niezbędnych prac i przygotowanie posiłków bez zbytniego zmęczenia, które uniemożliwi czerpanie radości z tych magicznych chwil.

Świąteczne menu i lista zakupów


Najważniejszym punktem w przygotowaniach przedświątecznych jest dobra organizacja. Przygotowanie świątecznego menu z uwzględnieniem gustu wszystkich zaproszonych gości pozwoli uniknąć niezręcznych sytuacji przy stole. Na podstawie menu sporządzamy listę zakupów i dzielimy ją na kolejne dni. W pierwszej kolejności nabywamy produkty, które mogą spokojnie poleżeć w spiżarni lub w zamrażalniku lodówki. Suche produkty np. mąka, cukier, bakalie, makarony oraz produkty mrożone m. in. ryby i mięso wytrzymają kilka lub kilkanaście dni bez straty na jakości. Na tej liście warto uwzględnić też napoje, słodycze oraz ozdoby świąteczne np. bombki, girlandy czy nowy obrus na stół.

Harmonogram zadań i przygotowywanie potraw


Świąteczne menu zrobione, zakupy poczynione, czas na realizację zaplanowanych zadań. Duże świąteczne porządki np. mycie okien, sprzątanie garażu itp. zleć pozostałym domownikom, a sama zajmij się przygotowywaniem potraw. Wykorzystaj w pełni swoją zamrażarkę i zrób dania, które będziesz mogła w niej przechować. Mrożone pierogi, przyszykowana i zamrożona kapusta wigilijna czy uszka mogą, poleżeć w zamrażalniku a Ty nie będziesz musiała stresować się ich szykowaniem, na chwilę przed spotkaniem. Potrawy, które możesz przygotować wcześniej to m. in. śledzie, ciasta np. makowiec, sernik czy też paszteciki – potrawy te spokojnie wytrzymają 2-3 dni w chłodnym miejscu lub lodówce.

Korzystaj też z pół produktów – oszczędzają czas i umożliwiają szybkie przygotowanie potrawy. Na dwa dni przed kolacją wigilijną ugotuj zupę grzybową, barszcz czerwony i warzywa na sałatkę jarzynową. Pokrojone i doprawione w wigilię będą smakowały jak świeżo przyrządzane. Na dzień przed uroczystością możesz przyrządzić potrawy w galarecie i kutię. W dniu uroczystej kolacji pozostaną Ci tylko dwa dania – ryba do usmażenia i mięso do upieczenia oraz wyjęcie zamrożonych wcześniej przygotowanych produktów, które mają zostać podane na wigilijnej wieczerzy.

Planując kolejne etapy przygotowań do świąt i realizując je, według wcześniej ustalonego planu, masz czas na to, aby spokojnie i bez stresu ugotować wszystkie przewidziane potrawy i ozdobić stół. Angażując rodzinę w pomoc przy porządkach, zakupach i przygotowywaniu potraw, znajdziesz czas na wypoczynek oraz będziesz miała siły, aby aktywnie uczestniczyć w wieczerzy. Odświeżona, odświętnie ubrana i uśmiechnięta spędzisz radosne i spokojne święta z bliskimi osobami.

Darmowa dostawa
od 200 zł
Szybka wysyłka
Doceniona jakość