Wielkanocne symbole i tradycje

Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, co doskonale widać po asortymencie sklepów i centrów handlowych. Kolorowe dekoracje, wśród których dominują wielobarwne pisanki, urocze kurczęta, puchate zajączki oraz różnego rodzaju kwiaty: żonkile, tulipany i przebiśniegi. Jednak czy wiemy, dlaczego na jajko ze święconki dajemy odrobinę chrzanu? Skąd wzięła się tradycja tworzenia pisanek i kraszanek? Co symbolizuje obecność chleba, soli czy wędliny w wielkanocnym koszyczku?

Jajko


Jajko – pierwsze skojarzenie, które pojawia się przy słowie „Wielkanoc”. Jest to symbol nowego życia i odrodzenia, a w tradycji chrześcijańskiej – znak zwycięstwa życia nad śmiercią. Za czasów średniowiecznych jajka barwiono na kolor czerwony, taki sam, jak na ornatach księży podczas nabożeństwa wielkanocnego – czerwień symbolizuje bowiem triumf Chrystusa.

Chrzan


Chrzan – zazwyczaj w parze z jajkiem stanowi nieodzowny składnik wielkanocnego menu. Laska chrzanu nadaje ostro-gorzki posmak potrawom, który ma stanowić swoiste memento mori i przypomnienie o cierpieniach, męce i śmierci Chrystusa za ludzkie winy. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, odrobina chrzanu przed śniadaniem wielkanocnym pozwoli znieść cierpienia i problemy, które przyniesie nam kolejne 365 dni.

Chleb


Chleb – pokarm konieczny do życia, owoc pracy rolników, młynarzy i piekarzy. Tradycja chrześcijańska zwraca uwagę na Chrystusa, który o chlebie mówił, że symbolizuje Jego Ciało i mękę. Wedle wierzenia naszych prababć i pradziadków, bochenek chleba na stole wielkanocnym gwarantował dobrobyt, pomyślność oraz zdrowie. Ręcznie robiony był także symbolem troski gospodyni o swoich domowników.

Sól


Sól – symbolizuje oczyszczenie, prawdę i ziarno istnienia. Według Nowego Testamentu, Jezus Chrystus w „Kazaniu na górze” mówił o swoich uczniach jako „soli ziemi”. Dawniej sól traktowano jako zabezpieczenie (chroniło żywność przed zepsuciem), „amuletem” przed złymi duchami i pokusami Szatana i jako narodowe dziedzictwo oraz naturalne bogactwo (kopalnia soli w Wieliczce).

Wędlina


Wędlina – tylko najbogatsi z naszych przodków mogli sobie pozwolić na zastawienie wielkanocnych stołów mięsnymi potrawami. Wierzono, że wędliny dostarczają energii witalnej oraz korzystnie wpływają na płodność spożywającego. Mięso to także symbol wspólnoty i trudu – wszak dawniej na zwierzynę polowano z niemałym wysiłkiem, przy asyście męskich członków rodzin i sąsiadów.

Baranek


Baranek – bardzo silnie zakorzeniony symbol wśród tradycji chrześcijańskiej. Chrystus określony został przez Jana Chrzciciela jako „Baranek Boży, który gładzi grzechy świata” ; w staro- i nowotestamentowej tradycji baranek ofiarowany był Bogu podczas święta Paschy. Obecnie, poza symbolem ofiary Jezusa na krzyżu dla odkupienia ludzkich win, baranek kojarzy się z dobrocią, zwycięstwem życia nad śmiercią i łagodnością.

Zajączek


Zajączek i kurczątko – ten nieodłączny duet wielkanocny jest stosunkowo młodym zwyczajem, mającym „niespełna” 300 lat tradycji. Traktujemy je raczej jako świąteczne maskotki aniżeli faktyczny symbol, chociaż w Europie Zachodniej (skąd tradycja do nas przywędrowała) te zwierzątka to oznaka życia, radości, dobrych intencji i niewinności. Niektóre rejony niemieckie upatrują w zajączku symbolu płodności i licznego potomstwa.

Rzeżucha


Rzeżucha, przebiśniegi, żonkile i tulipany – podobnie jak jajko, rośliny są symbolem życia, narodzin, witalności. Gdy zima ustępuje i nadchodzi wiosna, w mgnieniu oka rozkwitają te kwiaty, tworząc wielobarwną kompozycję w sadach i ogrodach. Ze względu na swój rozkwit początkiem wiosny, kojarzone są ze świętami Wielkanocy.

Pisanka


Pisanka – tradycja zdobienia i malowania jaj narodziła się już w średniowieczu i stanowiła swego rodzaju folklor i sztukę ludową. Pisankę wykonuje się dwojako – najczęściej poprzez nanoszenie pędzelkiem gotowej farbki i zdobić odręcznie skorupkę, a można również nanieść wosk, a następnie zanurzyć jajko w wodzie z barwnikiem, która zabarwi niewoskowane części skorupki.

A jakiego składnika nie może zabraknąć w Waszym wielkanocnym koszyczku?

Darmowa dostawa
od 200 zł
Szybka wysyłka
Doceniona jakość