Jaki prezent na komunię?

Przyszedł maj, a wraz z nim pytanie, jaki prezent na komunię kupić. Zależy to nie tylko od naszych możliwości finansowych, ale i od stopnia pokrewieństwa oraz bliskości.

Na tę uroczystość zapraszana jest przeważnie nie tylko najbliższa rodzina, ale także ta nieco dalszą, z którą utrzymuje się kontaktu regularnie, lecz nie tak często. Im mniejsza zażyłość, tym oczekiwania wobec prezentów powinny być mniejsze. Dobre relacje w rodzinie oznaczają też, że każdy zna zasobność portfela innych i nie robi z powodu wartości podarunku wyrzutów. Rzeczywistość nie jest niestety idealna. Ale pamiętajmy, że prezent na komunię może być niedrogi, a wciąż satysfakcjonujący, jeśli gustowny.

Prezent na pierwszą komunię w dalszej rodzinie


Gdy nie należymy do ścisłego grona najbliższej rodziny, nasz prezent nie musi być szczególnie wystawny. Warto pamiętać, że złote medaliki, Biblia i zegarki to upominki na komunię tradycyjnie wręczane przez rodziców chrzestnych, rodziców i dziadków. Warto więc taki wybór skonsultować z nimi. Jeżeli się nie zdublujemy, delikatna biżuteria dla dziewczynki czy praktyczny zegarek dla chłopca będą dobrym wyborem. Znakomity pomysł na prezent na pierwszą komunię to także przedmioty o walorach edukacyjnych: encyklopedie i albumy, książki z serii, które dzieci lubią czytać, naukowe zabawki i gry, a nawet – to już większy nakład pieniędzy – kursy pozalekcyjne i wakacyjne wyjazdy (oczywiście wykupione przy akceptacji rodziców dziecka).

Prezent od chrzestnych na I komunię


Z jednej strony tradycja i nauki nakazują, aby to rodzice chrzestni pomagali wprowadzać dziecko w świat wiary, a więc prezenty na I komunię świętą od nich powinny podkreślać religijny charakter uroczystości. Stąd tradycyjny prezent od chrzestnych to ilustrowana Biblia czy święty medalik. Z drugiej strony to rodzina dużo bliższa niż „zwykli” wujkowie i ciocie, często traktująca chrześniaków jak własne dzieci. Nikogo więc nie dziwi, że oczekiwania co ci prezentów są większe. Nie warto oczywiście wpędzać się w tym celu w spirale długów, ale odkładane przez kilka lat małe kwoty złożą się na wartościowy upominek. Gdy nadchodzi pierwsza komunia prezent powinien być nie byle jaki, no to najważniejsza okazja w dotychczasowym życiu dziecka. A co kupić na prezent na komunię? To już chrzestni, który znają bohatera uroczystości w rodzinie, wiedzą najlepiej. Jedno dziecko marzy o dronie, inne o rowerze, markowym plecaku, nowej grze komputerowej.

Lapotowy i smartfony na komunię – tak czy nie


Dawane w prezencie laptopy na komunię budzą skrajne emocje, gdyż zdaniem niektórych odwracają uwagę od znaczenia uroczystości i wewnętrznego przeżycia. Z drugiej strony jedną po pierwsze: dzieci są dziećmi i będą się zawsze porównywać z rówieśnikami, po drugie: duża okazja pozwala wręczyć duży prezent, nie rozpieszczając dziecka – nie dostaje go przecież od tak w zwykły dzień i bez powodu. Jedno jest natomiast pewne: zanim kupimy komputer czy smartfon na komunię, zapytajmy o zdanie rodziców dziecka. Jeśli uważają, że za wcześnie, aby je wprowadzać w cyfrowy świat, pozostaje nam uszanować ich styl wychowania i znaleźć inny wartościowy prezent na komunię.

Darmowa dostawa
od 200 zł
Szybka wysyłka
Doceniona jakość