Prezent

Pod pojęciem „prezent” rozumiemy zazwyczaj przedmiot wręczany drugiej osobie z konkretnej okazji/uroczystości lub jako wyraz wdzięczności. Upominki wręczane są najczęściej z okazji urodzin (święto „globalne”), ślubów oraz uroczystości o charakterze religijnym. W Polsce do najbardziej popularnych uroczystości, związanych z tradycją wręczania prezentów zaliczymy też imieniny, Dzień Matki, Dzień Ojca oraz Dzień Nauczyciela. Dobór prezentu, sposób opakowania a nawet sposób wręczania upominku bywa ściśle zależny od lokalnych zasad kulturowych (tu np. znaczenie kolorystyki opakowań prezentu) i tradycji. Z wręczaniem podarunków wiążą się też liczne zasady savoir vivre’u. Najbardziej znana – niezależna od kraju i kultury – mówi o zasadzie wzajemności i konieczności odwdzięczenia się osobie, która nas obdarowała.

Wokół tematyki prezentów

 

 • Dlaczego wręczamy sobie prezenty? Wdzięczność, podtrzymywanie więzi rodzinnych, celebrowanie związków, ale i próby zaskarbienia sobie sympatii drugiej osoby. Ilu wręczających, tyle powodów. Prezenty łączą w sobie znaczenie czysto materialne (przekazujemy komuś namacalne, fizyczne dobro), jak i psychologiczne – wyrażamy nasze uczucia, pamięć, wdzięczność lub odwzajemniamy jakąś przysługę.

 

101 okazji do wręczania prezentów

 1. Urodziny
 2. Imieniny
 3. Boże Narodzenie
 4. Boxing Day
 5. Nowy Rok
 6. Wielkanoc
 7. Id al-Fitr
 8. Chanuka
 9. Pamiątki z podróży

 

Urodziny

Uroczystość celebrowana pod każdą szerokością geograficzną. Tort, zdmuchiwanie świeczek, wręczanie prezentu i składanie życzeń – to kluczowe elementy tego święta. Trzeba też dodać, że jest to uroczystość mocno skomercjalizowana: przyjęcia i prezenty urodzinowe (szczególnie dla dzieci) to lukratywny biznes.


Imieniny

Uroczystość mająca swe źródło w religii chrześcijańskiej, związana z celebrowaniem dnia swojego imiennika lub „patrona” (czyli świętego). Do najpopularniejszych, polskich imienin zalicza się „Andrzejki” (30.11), zwane też „wieczorem wróżb”. Wbrew pozorom imieniny nie są polskim wynalazkiem. Dzień swojego patrona celebrują też Grecy, Bułgarzy, Czesi i Szwedzi.


Boże Narodzenie

Prezenty świąteczne mają wielorakie znaczenie. W kontekście religijnym można je wyjaśniać m.in. ofiarą dzieciątka Jezus, które przyszło na świat. Z tematyką świątecznych upominków wiąże się też historia Trzech Króli i ich darów. Tradycje podarunków w okresie świątecznym wiązano także z czasem przesilenia zimowego, końca roku i konieczności gromadzenia dóbr materialnych (głównie żywności). Dziś prezenty świąteczne kojarzymy głównie z komercją i najbardziej gorącym okresem handlowym w ciągu roku.


Boxing Day (26 grudnia)

Wielkie „święto wyprzedaży” w UK, USA, Australii i Nowej Zelandii. Nazwa „boxing day” wywodzi się z dawnego, anglosaskiego zwyczaju obdarowywania ubogich w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (ang. box, Christmas box – “świąteczny prezent w pudełku”).


Nowy Rok

Jedną z najważniejszych, noworocznych tradycji w krajach azjatyckich (głównie w Chinach) jest zwyczaj składania życzeń pomyślności i wręczania prezentów – słodyczy, herbaty, drobnych upominków. Ważne, by pamiętać o czerwonej lub złotej kolorystyce opakowania, utożsamianej w Azji ze szczęściem i dobrobytem.


Wielkanoc

Wielkanocne prezenty to tradycja obecna m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Prezenty, w tym głównie słodycze i czekoladowe jajka, wręcza się przede wszystkim dzieciom.


Id al-Fitr

Jedno z najważniejszych świąt w islamie, związane z zakończeniem ramadanu, czyli świętego postu. Uroczyste zakończenie okresu postnego wiąże się z tradycją wręczenia upominków, składania życzeń pomyślności i obdarowywania potrzebujących.


Chanuka

Żydowskie „Święto Świateł”, upamiętniające poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej, jest kojarzone m.in. z tradycją obdarowywania dzieci monetami lub symbolicznymi prezentami.


Pamiątki z podróży

Pamiątki z podróży, czyli tzw. suweniry. Drobne, symboliczne podarunki, kupowane w trakcie podróży, przeznaczone dla rodziny, przyjaciół, kolegów z pracy.

Do popularnych okazji, związanych z tradycją wręczania upominków (tym razem dość kosztownych) zaliczymy też śluby, chrzty, pierwsze komunie oraz wszelkiego typu jubileusze.


 

Prezenty a savoir vivre:

 

 • Poza drobnymi wyjątkami upominki należy wręczać osobiście, składając życzenia stosowne do okazji.
 • W niektórych krajach (Japonia, kraje azjatyckie) jakość opakowania prezentu jest równie ważna jak jego zawartość.
 • Nie wręczamy prezentów, które mogą zasmucić lub zawstydzić solenizanta – tu np. niektóre typy kosmetyków, akcesoria higieniczne lub upominki kosztowne.
 • W niektórych kulturach za pechowe uznaje się wręczanie: parasolek (kraje azjatyckie), noży, scyzoryków i przedmiotów ostrych (Europa), prezentów związanych z liczbą 4 (Chiny), prezentów związanych z liczbą 13 (Europa, USA), wybranych gatunków kwiatów np. żonkili, które w Polsce symbolizują zazdrość.
 • Otrzymanie prezentu wiąże się zazwyczaj z niepisaną zasadą wzajemności – przy najbliższej okazji „oddajemy” podarunek o wartości zbliżonej do wartości otrzymanego upominku.
 • Problem niechcianego prezentu może rozwiązać regifting, czyli przekazanie upominku innej osobie.
Darmowa dostawa
od 200 zł
Szybka wysyłka
Doceniona jakość